Díky české vychytávce nebudete ve výtahu potřebovat tlačítka
Pátý nejvyšší mrakodrap v USA bude mít v sobě zajímavou českou stopu. Smíchovská firma Sharry, která dodává chytrá řešení do nejmodernějších kancelářských budov v Evropě i Americe, bude obsluhovat návštěvníky mrakodrapu One Vanderbilt na Manhattanu. S jeho stavbou se na rohu 42. ulice a Vanderbilt Avenue nyní finišuje, otevřít by se měl letos na konci léta.
„Developerská společnost SL Green Realty, která je největší na office trhu v New Yorku, si nás vybrala jako technologického partnera,“ potvrdil Michal Čeřovský, spoluzakladatel a provozní ředitel Sharry.
Sharry umí vybavit administrativní budovy řadou inovativních služeb, a udělat je tak „chytřejšími“. Uživatelé s jejich mobilní aplikací si mohou dveře do kanceláře otevírat mobilním telefonem. Software je napojený i na výtahy, takže uživateli už v přízemí automaticky přivolá výtah do patra, kde pracuje.
„Pokud mu výtah ujede nebo chce jet do jiného patra, jednoduše na mobilu zvolí číslo podlaží. Nemusí se tak dotýkat potenciálně infikovaných tlačítek v kabině výtahu,“ popisuje Ondřej Langr, product manager Sharry, novinku vyvinutou v reakci na covid-19.
Právě tlačítka ve výtahu jsou podle všeho jedním z nejrizikovějších míst v každé kancelářské budově. I Světová zdravotnická organizace ve své zprávě upozornila, že jedním z hlavních způsobů, jak se šíří nemoc covid-19, je kontaminace věcí, kterých se dotýkají zákazníci nebo zaměstnanci. Výzkum publikovaný v magazínu Open Medicine dokonce tlačítka ve výtazích označil za potenciálně rizikovější pro přenos nákazy než kliky od toalet nebo madla na splachování.
„Svět se změnil. Musíme se připravit na to, že i po odeznění pandemie koronaviru bude přetrvávat snaha co nejvíc eliminovat kontakt s jiným člověkem nebo věcmi. Budoucnost je bezdotyková. Bezdotykové ovládání výtahů ale není ‚hudbou budoucnosti‘, existuje již nyní,“ podotýká Josef Šachta, CEO společnosti Sharry.
Aplikaci od pražské společnosti mohou využívat i hosté kancelářských budov – v pozvánce na schůzku dostanou QR kód, přes nějž si sami mohou rezervovat místo na parkování. „Systém je pak při příjezdu automaticky vpustí díky chytrým kamerám, které rozpoznají registrační značku jejich auta. Následně se na recepci ohlásí pomocí QR kódu podobně jako při check-inu na letišti. Uživateli, který hosta pozval, v tu chvíli přijde notifikace, že jeho návštěva je již na recepci,“ dodává Langr.
„Každá budova, kam řešení nasazujeme, si může zvolit, které části integruje a které naopak nevyužije. Bohužel nám smlouva s klientem u One Vanderbilt nedovoluje uvádět přesný seznam funkcionalit našeho implementovaného řešení,“ dodává Čeřovský.
Sharry je teprve čtyři roky stará firma, která působí v rychle rostoucím segmentu zvaném proptech (property + technology) a zaměřuje se na platformu pro digitální systémy v administrativních budovách. To obnáší integraci mnoha služeb – od přístupu do budovy přes parkování, sdílené služby až po tzv. chytrou kancelář – do jedné aplikace.
Mrakodrap One Vanderbilt bude po dokončení druhou nejvyšší kancelářskou budovou v New Yorku. V nejvyšším bodě měří 427 metrů a v 73 patrech nabídne celkem 158 tisíc metrů čtverečních pronajímatelné plochy. Stavba budovy, jejíž architektonickou podobu určilo studio Kohn Pedersen Fox Associates, vyjde na více než tři miliardy dolarů.
Sdílejte článek:
Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)
Autor: Michael Mareš | Foto: informedinfrastructure.com
Zdroj: forbes.cz | 28.5.2020