Etiketa ve výtahu: Osm věcí, které možná neděláte správně
I když to většinou trvá několik vteřin, občas vám jízda může připadat jako celá věčnost. Dostat se výtahem do patra, kam potřebujete, a zachovávat u toho ještě dekórum, je docela alchymie.
Co možná děláte špatně a ani jste netušili, že to může být chyba?
Nedodržujete vzdálenost.
Při čekání na výtah odstupte napravo od dveří na vzdálenost alespoň dvou kroků. Nikdy nevíte, zda výtah přijede plný, či prázdný, a je třeba udělat ostatním prostor pro výstup.
Víckrát mačkáte tlačítko.
Klid, jednou to stačí. A platí to i ve chvíli, kdy spěcháte. Výtah přijede tak jako tak, klikání ho neurychlí a vy se zatím můžete uklidnit a zhluboka se nadechnout. Mimochodem, tlačítko zvolíte vždy podle směru, kterým chcete jet, ne naopak.
Nepozdravíte.
Nejen při výstupu z výtahu, ale i při vstupu se zdraví.
Telefonujete.
Pro výtah platí stejné pravidlo jako v MHD. Je tam ticho, vše je slyšet a nikdo před informacemi nemůže utéct. A taky nikoho nezajímají. Telefon buď nezvedejte, nebo se před nástupem omluvte, že zavoláte za chvíli.
Nedržíte dveře.
Pokud vidíte k výtahu někoho přicházet, dveře vždy podržte anebo se o to alespoň pokuste. Karma je totiž mrcha.
Posloucháte hudbu.
Vypněte ji nebo ji ztlumte na minimum, v tak malém prostoru je i přes sluchátka všechno slyšet.
Nesundáte si batoh.
Pokud nastupujete do výtahu, měli byste si batoh vždy sundat. A to i když jste sami, nikdy nevíte, kdy zastaví a přistoupí další.
Zakrýváte tlačítka.
Pokud je ve výtahu ještě místo, vždy si stoupněte tak, aby na tlačítka výtahu dosáhli všichni přítomní sami. Pokud stojíte tlačítkům nejblíže, zeptejte se po nástupu ostatních, kam jedou, a nabídněte se, že jejich patra zvolíte také.
Stále ale platí, že Češi jsou tolerantní a dokážou si mnoho věcí odpustit. Pokud byste se totiž ocitli v japonském výtahu, čeká vás daleko víc pravidel. Japonská výtahová etiketa má jasný postup:
Pokud v Japonsku nastoupíte do výtahu jako první, stáváte se automaticky jeho „řidičem“ a máte ovládání tlačítek po celou dobu na starosti. Zároveň musíte dbát na to, aby byly dveře otevřené, dokud všichni nevstoupí. Opakovat to budete pro každé patro, ve kterém se výtah zastaví. Jste také poslední, kdo vystoupí. Všechny úkony navíc musíte zvládnout v dostatečné rychlosti, abyste nezdržovali. Jedna rada za všechny? Radši v Japonsku nenastupujte první.
Sdílejte článek:
Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)
Autor: Anna Beránková | Foto: Unsplash
Zdroj: forbes.cz | 17.2.2020