Jezdíte výtahem? Riskujete zdraví, upozorňují odborníci

Každý, kdo nastupuje do výtahu, riskuje své zdraví. Vstupuje do zařízení, které není bezpečné. Takový je názor odborníků na stav českých zdviží. Je alarmující. Na jeho změnu ale chybí peníze.

 


Debatu o nebezpečnosti výtahů otevřela nehoda, při níž se v severočeském Janově v neděli zřítil s výtahem z pátého patra muž středního věku a doslova jen zázrakem přežil. Specialisté uvádějí, že vážnou nehodu tentokrát způsobila vada materiálu. "Prasklo lano, které drží závaží, a kabina 32 let starého výtahu spadla. Tomu se ale dá předejít spíš jen náhodou," popisuje událost majitel výtahářské firmy Jiří Hasman.


Místo podlahy viděl šachtu


František Ryba, ředitel Stavebního a bytového družstva Krušnohor, kterému dům se spadlým výtahem patří, přesto tvrdí, že výtahy jsou bezpečné. "Trvám na tom, že bezpečné jsou, ale je potřeba je rychle vyměnit. Nejsou však peníze," podotýká Ryba. Generální tajemník České asociace výrobců výtahů Jan Dvořák to však vidí jinak. "Z celkem osmdesáti pěti tisíc osobních výtahů v zemi jich kolem padesáti tisíc má až tři čtvrtiny sledovaných bezpečnostních rizik. Jsou provozuschopné, ale nebezpečné," tvrdí Dvořák. Nejnebezpečnější jsou podle něj chybějící klecové dveře a špatné uzávěry dveří. Sám se už prý několikrát díval do výtahové šachty namísto na podlahu zdviže. Dvořák s Rybou se shodují v jediném - na opravy zastaralých výtahů by měl přispět stát. "Na stát padá zrušení Ústavu technického dozoru, který jejich bezpečnost hlídal. Stejné je to s principy, že pokud se výtah kontroluje, je bezpečný i po desítkách let, a když odpovídal platným předpisům v době uvedení do provozu, splňuje je vždy. A ty obsahuje platný zákon," říká Jan Dvořák. Nedostatky výtahů mají podle závazků Česka k Evropské unii zmizet do dvou let. Chybí ale padesát miliard. Třeba jen lidé ze šesti a půl tisíce bytů SBD Krušnohor používají denně sedm set výtahů. Jejich rekonstrukce by podle Ryby stála nejméně půl miliardy korun, kterou družstvo nemá.


Nastoupí pojišťováci


Tisíce jiných výtahů slouží v domech malých družstev. Podle Milana Háby ze Sdružení malých bytových družstev není v jejich silách sehnat na opravy peníze. Aby dostali úvěr od banky, museli by družstevníci ručit domem a na tom se jen výjimečně dohodnou. Ručit družstevním bytem možné není. A stát? Možností je dotace od Státního fondu rozvoje bydlení na rekonstrukci domu. Část je možné použít i na opravy výtahu. Výtahy hlídá Státní úřad inspekce práce. "Pokud se objeví poruchy, nařídíme opravu," tvrdí jeho mluvčí Ivona Foltisová Úřad může dávat i pokuty. Kontrola úřadem s několika lidmi v každém z krajů je ale slabá. "Pomohlo by, kdyby tu jako v Británii výtahy kontrolovali specialisté najatí pojišťovnami," říká Jan Dvořák. Mluvčí České pojišťovny Václav Bálek uvádí, že je to nemožné. "Nemáme experty a jen, když se něco stane, hledáme viníka," říká.

 


Autor: Milan K. Osvaag

Zdroj: Hospodářské Noviny | 2008