Rozhovory o výtazích 5/6 | Vojtěch Daněk
V dnešním díle naší série rozhovorů o problematice výtahů v České republice máme tu čest přivítat pana Ing. Vojtěcha Daňka, jednatele firmy VÝTAHY 1 - EcoLifts.
Můžete prosím našim čtenářům v krátkosti představit vaši firmu?
Naše společnost VÝTAHY 1 - EcoLifts s.r.o. byla založena v roce 2008. V současné době má dva spoluvlastníky s ryze tuzemským kapitálem. Jeden ze spoluvlastníků je vysokoškolským konstruktérem zdvihacích zařízení s 20-ti letou praxí. Toto nám umožňuje si výtahy navrhovat a vyrábět vlastními silami.
Naše zaměření je zejména na atypické výtahy do světlíků, zrcadel schodišť a máme i speciální řešení pro typické panelové domy. V současné době máme cca 15 stálých zaměstnanců a 10 ostatní spolupracovníků. Sídlo společnosti je v Praze a naše činnost je zaměřené zejména na oblast Prahy a okolí.
Jaký je váš názor na problematiku výtahů staršího data výroby v České republice a jaká řešení u nich vaše firma realizuje nejčastěji?
Z našich zkušeností víme, že nejlepší a nejekonomičtější řešení je výměna starého výtahu za nový. Realizovali jsme několik částečných rekonstrukcí, kde zůstávají zejména staré šachetní dveře, které však též dosluhují a zaznamenáváme více servisních zásahů. Též obyvatelé domů nejsou po částečných rekonstrukcích příliš spokojeni, protože výtahy nejsou v nejlepším pořádku a stále čekají na výměnu dosluhujících součástí.
Rozumíme samozřejmé úslovím "cena je vždy až na prvním místě" i "náš zákazník, náš pán", ale odpovídají tyto vámi nejčastěji realizovaná řešení i vašemu přesvědčení? Doporučil by jste vy osobně majitelům starších výtahů aby své zařízení spíše modernizovali nebo raději vyměnili za nová a proč?
Na otázku jsem částečně odpověděl v předešlém textu. V cenové politice nehraje roli jen částečná modernizace nebo úplná výměna výtahu. Týká se zejména technické vyspělosti technologie výtahu a užitné hodnoty.
Například výměna výtahu v klasickém panelovém domě se dá provést několika způsoby. Výměna výtahu za výtah se stejnou nosností – nejjednodušší a nejlevnější varianta, která přináší technické zařízení vyhovující platným normám, avšak většinou je zmenšen prostor kabiny výtahu, někdy je i snížena jeho rychlost.
Naše filozofie je co nejvíce usnadnit dopravu a přepravu v bytových domech. Používáme bezpřevodové motory, které není třeba mazat, naše výtahy se pohybují rychlostí 1–2 m/s a prioritou, pokud je to technicky možné, doporučujeme použití automatických šachetních dveří. Zároveň do určeného prostoru dokážeme vyprojektovat výtah s největší možnou podlahovou plochou kabiny výtahu. Toto vše hraje samozřejmě roli při ekonomickém vyčíslení, ale zároveň se zvyšuje užitná hodnota zařízení, které slouží dalších třeba 30 let.
V roce 2017 začali platit dvě nové normy ČSN EN 81-20 a ČSN EN 81-50 které se dotýkají nově instalovaných výtahů. Očekáváte také nějaké změny v normách které se dotknou i majitelů výtahů které jsou již v provozu?
Na tuto otázku neumím odpovědět. Řídíme se vždy platnými normami a zákony jak pro výrobu, tak pro servis výtahů. Na tuto otázku je třeba se zeptat normotvůrců, případně jejich konzultantů.
Jaký je váš celkový pohled na trh s výtahy v České republice, jeho aktuální problémy, minulost a budoucnost?
Výtah je technické zařízení, které podléhá opotřebení, stejně jako například osobní automobil. Je zřejmé, že toto zařízení je třeba udržovat provozuschopné a popřípadě jej vyměnit. V dřívějších dobách jsme jezdili osobním automobilem 30 let a nebylo třeba nové. Dnes je to jiné. Týká se to rychlejší změny norem, i nových, rychle se vpřed ubírajících technických možností.
Náš VÝTAHY SERVER působí v České republice i na Slovensku. Mezi největší rozdíly považujeme to, že v Česku řešíme výtahy více použitím norem, ale na Slovensku více zákony. Jaká cesta je podle vašeho názoru lepší a proč?
Velmi obecně - zákon nám říká, že zařízení musí být bezpečné. Norma vykládá, jak toho docílit. Dle mého názoru jsou obě zákonné úpravy důležité. V případě, že není možné, z nějakého důvodu dodržet normu, je nutné vymyslet a zkonstruovat opatření, které nahradí řešení z normy a zároveň vyhoví zákonu. Takovéto řešení pak necháváme posoudit inspekčním orgánem.
Chtěl by jste našim čtenářům ještě něco vzkázat nebo poradit?
Přeji čtenářům hodně zdraví a štěstí, ať už s výtahem nebo bez výtahu.
Velice děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho pracovních i osobních úspěchů.
Seznam všech dílů seriálu ROZHOVORY O VÝTAZÍCH:
∙ Úvodní článek o seriálu
∙ 1/6 | Pavel Janeček - Výtahy Praha ČR
∙ 2/6 | Roman Havel - Výtahy Pardubice
∙ 3/6 | Javier Martínez de la Riva - Otis
∙ 4/6 | Radek Svíčka - Schindler CZ
∙ 5/6 | Vojtěch Daněk - Výtahy 1 - EcoLifts
∙ 6/6 | Václav Vaněk - Soudní znalec a spoluautor výtahářských norem
Sdílejte článek:
Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)
Autor: VÝTAHY SERVER | 13.6.2019
Foto: VÝTAHY 1 - EcoLifts