STAVEBNÍ OPRAVY PODRAŽÍ
Na bilión korun odhaduje prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Milan Veverka náklady, které si v průběhu příštích deseti let vyžádá přizpůsobení českého stavebnictví normám Evropské unie. Normy se netýkají dosavadních staveb, ale oprav a novostaveb.
“U nás jsou elektrické rozvody v domech na dvou kabelech. Evropská norma předepisuje tři, je to bezpečnější a dražší”, zvedl Veverka. Evropské normy podle jeho slov například nepřipouštějí výtahy paternoster, které jsou energeticky nenáročné. Paternostery nemají dveře, a proto se budou muset vyměnit.
Normy EU předepisují jiné průměry kameniva, než se v Česku používají. Změna technologií v betonárkách, obalovnách i zkušebnách bude stát desítky miliónů korun. Náklady s certifikací podle evropských norem vzniknou i menším výrobcům oken a dveří. Průměrně padesát tisíc korun na školu si podle odhadu expertů vyžádají úpravy dětských záchodků tak, aby odpovídaly evropským normám.
Celková suma by však mohla být mnohem nižší. Podle Veverky totiž Česko může v různých oblastech stavebnictví využívat národních dodatků, které si při tvorbě norem v unii vymohly jiné státy.
“Norem jsou tisíce. Unie nám poskytla výjimku, že můžeme použít třeba irský dodatek. Jestli ovšem zrovna dětské záchodky jsou v některém dodatku, nevím,” řekl Veverka.
Národní odchylky od technických norem však podle Ministerstva průmyslu a obchodu nebude možné používat.
“Státy, které se tento postup snaží uplatnit, jsou Evropskou komisí nuceny jej opustit. Navíc národní odchylky obsažené v evropských normách lze uplatnit pouze v tom státě, kterému byla odchylka povolena”, uvedla mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Vladimíra Říhová.
Zavádění evropských norem bude pro stavební firmy a dodavatele příležitostí k trvalému zvýšení tržeb. Dodávky produktů jsou totiž většinou spojeny i se servisem. Třeba firma Schindler s dodávkou a servisem evropsky bezpečných výtahů přichází na český trh již nyní.
Autor: Vladimír Kaláb
Zdroj: Hospodářské noviny | 2003