V panelácích Benešov vymění dosluhující, až třicet let staré výtahy, do pěti let
Benešov – Zhruba pět let městu potrvá, než staré zdviže ve svých panelových domech vymění za výtahy, které splňují ty nejpřísnější, současné, bezpečnostní normy. Jde zejména o zařízení, jimž chybějí vnitřní dveře, které zamezují cestujícím či přepravovaným předmětům dostat se do kontaktu se stěnou výtahové šachty.
„Mezi starými výtahy v Benešově je takových zhruba devadesát procent," potvrdil majitel vlašimské firmy zabývající se opravami výtahů Bedřich Musil. „Jsou to vesměs výtahy sloužící už kolem třiceti let," doplnil.
Podle místostarosty Benešova Romana Tichovského město vlastní celkem 48 osobních výtahů v bytových domech a také dalších pět, větších výtahů nákladních.
Revizními prohlídkami procházejí všechna zdvihací zařízení v držení města. Některá, podle stáří, každý čtvrtrok, jiná nejméně jednou za dvanáct měsíců.
Právě proto je podle Bedřicha Musila prakticky nemožné, aby měl výtah například roztřepené nosné ocelové lano a hrozilo utržení jeho kabiny. „Hlavním důvodem k výměnám výtahů jsou už zmiňované vnitřní dveře, přesněji, jejich absence," vysvětlil odborník.
Revize zařízení s sebou samozřejmě občas přinesou i odhalení závad.
„U starých výtahů, kterých jsou v Benešově ještě zhruba dvě třetiny, to bývají nejčastěji poruchy reléových obvodů," potvrdil Bedřich Musil a označil tato stará zařízení, jako hrubou kovářskou práci. „To nové výtahy, častěji než závady samotných součástek, vyřadí z provozu vandal nebo člověk, který s výtahem zachází nešetrně. Třeba silou otvírá zavírající se vnitřní automatické dveře. Takto hrubé zacházení jemné mechanismy moderních výtahů nevydrží," připomněl mechanik.
I vzhledem k již uvedené dlouhé době užívání nenechává město Benešov staré výtahy už generálkovat, ale hned je vyměňuje za nové.
„Každý rok dokážeme vzhledem k finanční náročnosti vyměnit jen kolem šesti výtahů," připomněl místostarosta Roman Tichovský s tím, že současným tempem město zlikviduje všechny nevyhovující zdviže zhruba do pěti let.
Pak už budou obyvatelům domů v Benešově v držení města, sloužit jen výtahy moderní, bezpečné.
Ale i v takových zdvižích s několikanásobným jištěním bezpečnosti cestujících, se mohou odehrát dramata. Jedno se stalo loni v Benešově.
„V panelovém domě v Nové pražské ulici nastupovala paní do výtahu se psem," zavzpomínal Bedřich Musil na ojedinělý, ale pro dotčenou obyvatelku domu traumatizující zážitek. „Pes na vodítku zůstal stát na chodbě, výtah se zavřel, rozjel a zvíře se pak na vodítku uškrtilo," dodal mechanik výtahů Bedřich Musil z Vlašimi.
Autor: Zdeněk Kellner
Zdroj: deník.cz | 2014