Výtah podle norem EU

Již sedmnáct let bydlím v panelovém domě na sídliště Lužiny v Praze 13. Do září letošního roku nám v domě fungoval zastaralý výtah, který byl nahrazen výtahem novým, vyhovujícím normám EU. Výtah dodala a instalovala velice známá a domnívám se, že i zkušená firma v tomto oboru.

 

 

Po několika měsíčním provozu mě napadá, že normy EU myslí opravdu úplně na všechno. Nejen že nový výtah téměř v pravidelných dvoutýdenních intervalech potřebuje opravu, protože přestane fungovat a zajišťuje tak práci servisní firmě, ale i v době, kdy funguje, při jízdě v něm si cestující mohou připadat jak v hororovém filmu.
 
Praskání, skřípání a vrzání, které vydává by nedokázal napodobit ani hollywoodský režisér. Proto mě napadá, jestli normy EU myslí i na to, kolik zvuků musí výtah vyloudit, za jeden metr jízdy a jestli tedy nemá "náš" výtah nějaké rezervy. A nejde jen o zvuky. U výtahu jsou instalovány posuvné dveře s fotobuňkou, která pravděpodobně slouží k tomu, aby případné cestující pravidelně trestala, za jeho používání.
 
Jinak si totiž nelze vysvětlit skutečnost, že téměř kdykoliv fotobuňka zaregistruje nastupující osobu, ihned vydá pokyn dveřím, aby se zavřely a ty pravidelně narážejí do těl a nákupních tašek pasažérů. Je ale možné, že tímto EU vlastně bojuje proti obezitě našeho otylého národa, protože již podstatná část obyvatel domu, po zkušenosti, kdy byla přivřena dveřmi, případně po hodině strávené v zaseknutém výtahu, čekajíc na vyproštění, prostě chodí pěšky i do vyšších pater domu.
 
Nezbývá tedy než konstatovat, že EU myslí opravdu na všechno. A já už vím, kde je příčina nadváhy mnoha spoluobčanů - mohou za to staré "komunistické" výtahy, které fungovaly a lidi tak přímo vybízely, aby je používali, místo aby se pohybovali na schodištích "po vlastních".

 

 

Autor: Jan Bartoň
Zdroj: iDnes| 2004