Výtahy v Guinessově knize rekordů, vítěz přesahuje 70 km/h

Pojďme se společně podívat na deset nejrychlejších výtahů na světě. Celkem logicky je najdeme v mrakodrapech. Většinu rekordmanů najdeme v asijských zemích a nejrychlejší z nich stoupá rychlostí až 73,8 km/h!

 

10. místo: Ťin Mao (32,7 km/h)

9. místo: John Hancock Center (32,9 km/h)

5.-8. místo: China World Trade Center Tower III , Shanghai World Financial Center, Sunshine 60 a Burdž Chalífa (36 km/h)

4. místo: Yokohama Landmark Tower (45 km/h)

3. místo: Tchaj-pej 101 (60,6 km/h)

2. místo: Guangzhou CTF Finance Centre (71,9 km/h)

1. místo: Shanghai Tower (73,8 km/h)

 


10. místo: Ťin Mao


Mrakodrap v Šanghaji, dokončený roku 1998, byl s výškou 421 metrů dlouhou dobu nejvyšší budovou v Číně. Překonán byl až po deseti letech sousedním Shanghai World Financial Center. Na budově je očividná patrná inspirace tradiční architekturou čínských pagod. Vrchol budovy je vymodelován do tvaru lotosového květu, který je v Číně vnímán jako symbol štěstí.

Budova má celkem 88 pater, mimo jiné i proto, že osmička je v Číně považována za šťastné číslo. Uvnitř je k dispozici celkem 130 výtahů, včetně dvou expresních. Nejrychlejší výtah, vyrobený japonskou firmou Mitsubishi, se pohybuje rychlostí 32,7 km/h a trasu z prvního do posledního patra urazí v plné rychlosti za pouhých 46 sekund.

 

 

9. místo: John Hancock Center


Za dalším rychlým výtahem se podíváme do USA, konkrétně do Chicaga v americkém Illinois. Zde stojí sedmá nejvyšší budova ve Spojených státech – mrakodrap John Hancock Center, postavený v letech 1965 až 1969. Výška budovy je 344 metrů, anténa nainstalovaná na střeše pak sahá až do výše 457 metrů.

Úkol přepravovat obyvatele a návštěvníky stopatrového věžáku má mimo jiné i výtah, dodaný již zmíněnou společností Otis Elevator Company. Pohybuje se rychlostí 32,9 km/h a z nejnižšího do nejvyššího podlaží se dostane za 38 sekund.

Sportovně založení mohou místo výtahu použít pevné schodiště. Každopádně tento způsobem doporučujeme pouze fyzicky mimořádně zdatným jedincům, neboť na ně čeká celkem 1632 schodů.

 

 

5.-8. místo:


China World Trade Center Tower III


Vracíme se do Číny, konkrétně do pekingské centrální obchodní čtvrti Chaoyang. Nejvyšší stavbou v rámci komplexu mrakodrapů China World Trade Center je 330 metrů vysoká budova s 81 podlažími, označená římskou číslicí tři.

Budova se na první pohled nápadně podobná „Dvojčatům“ někdejšího Světového obchodního centra v New Yorku, které byly zničeny po nárazech letadel 11. září 2001. Aktuálně se jedná o nejvyšší stavbu v Pekingu.

Stavba probíhala v letech 2005 až 2010 a nyní budova slouží jako pětihvězdičkový hotel se 278 pokoji a kancelářské prostory. Přepravu mezi patry zajišťuje celkem třicet výtahů.

Čtyři nejrychlejší výtahy Schindler 7000 slouží jako expresní a pohybují se rychlostí 36 km/h, přičemž na tuto hodnotu se dostanou za pouhých jedenáct sekund. Cesta z přízemí do 64. patra trvá jen 33 sekund.


Shanghai World Financial Center


Opět se přesuneme do Šanghaje, kde na nás čeká 492 metrů vysoká budova Světového finančního centra. Ta je se 101 patry (z toho čtyřmi podzemními) devátou nejvyšší budovu na světě a čtvrtou nejvyšší stavbou v Číně.

Jedná se o mrakodrap se smíšeným využitím – najdeme v něm kanceláře, hotely, konferenční místnosti, vyhlídková patra a nákupní centrum. Dá se říci, že Shanghai World Financial Center je takovým „městem ve městě“.

Hotel Park Hyatt Shanghai se skládá ze 174 pokojů a apartmánů, situovaných v 79. až 93. podlaží. V době dokončení byl nejvýše umístěným hotelem na světě. Aktuálně je v tomto směru třetí, přičemž první příčka náleží hotelu Ritz-Carlton v Hong Kongu, který zaujímá 102. až 118. patro mrakodrapu International Commerce Centre.

V budově je instalováno celkem 31 výtahů, přičemž nejrychlejší z nich jsou dvoupatrové a jezdí rychlostí 36 km/h. Dodala je německá firma ThyssenKrupp a pasažéry z nejnižšího do nejvyššího patra přepraví během 49 sekund.


Sunshine 60


Za dalším rychlým výtahem se podíváme do japonského hlavního města Tokio. Zde již od roku 1978 stojí šedesátipatrový mrakodrap Sunshine 60, vysoký 239,7 metrů, který byl až do roku 1991 nejvyšší budovou v Japonsku.

Budova byla stavěna s ohledem na lokální podmínky – odolá tedy zemětřesením i silnému větru. V 1. až 9. podlaží jsou komerční prostory, kde najdeme poštu, banky, výstavní síně, kavárny, zdravotní středisko a denní centrum. Kancelářské prostory zaujímají podlaží s čísly 10 až 57, v 58. a 59. patře se nachází restaurace.

Budovu obsluhuje celkem čtyřicet výtahů, přičemž ten nejrychlejší z nich jezdí z přízemí přímo na vyhlídku v 60. patře. Vstupné činí 620 japonských jenů, což je v přepočtu přibližně 125 korun.

Za tuto částku se budete moci nejen pokochat výhledem do vzdálenosti až 100 kilometrů, ale také se svézt jedním z nejrychlejších výtahů na světě. Dodala ho firma Mitsubishi a šedesát pater zdolá za 24 sekund. Maximální rychlost dosahuje 36 km/h.


Burdž Chalífa


Pokračujeme do Dubaje ve Spojených arabských emirátech, kde stojí nejvyšší mrakodrap světa, který byl postaven v letech 2004-2010. Impozantní výška 829,8 metrů je sice vyhnána anténou, nicméně i tak je nejvyšší patro v úctyhodných 584,5 metrech.

Burdž Chalífa byla pro zainteresované firmy velkou výzvou. Bylo nutné vyřešit celou řadu problémů, mimo jiné například vliv větru na stavbu. Výsledné pohyby v horních patrech se staly dominantními faktory celé konstrukce.

Budova využívá vysokorychlostní kyvadlové výtahy, které cestující transportují do vyšších pater, kde přestupují do „lokálních“ výtahů, jež je odvezou do požadovaného podlaží. Rychlovýtahy drží rekord v nejdelší vzdálenosti od nejnižšího patra po nejvyšší.

V budově najdeme celkem 57 výtahů, přičemž k nejrychlejším patří dvoupatrové výtahy firmy Otis s kapacitou 12 až 14 osob v kabině. Pohybuje se opět rychlostí až 36 km/h a svou trasu urazí za 1 minutu a 22 sekund.

 


4. místo: Yokohama Landmark Tower


S druhým místem se opět vrátíme do Japonské Jokohamy, kde od roku 1993 stojí druhá nejvyšší stavba v zemi vycházejícího slunce - 296,3 metrů vysoká Yokohama Landmark Tower.

Ve 49. až 70. podlaží je hotel s celkovým počtem 603 pokojů. Spodních 48 podlaží obsahuje obchody, restaurace, kliniky a kanceláře. Ve (skrytém) 71. patře jsou seismické tlumiče, umístěné v rozích budovy, jejichž úkolem je eliminovat vliv častých zemětřesení. V 69. patře se nachází vyhlídka Sky Garden, ze které lze vidět město a v jasných dnech také horu Fudži.

73patrovou budovu obsluhuje celkem 79 výtahů, mimo jiné i druhé nejrychlejší (do roku 2004 jim patřila první příčka) výtahy na světě, vyrobené firmou Mitsubishi. S maximální rychlostí 45 km/h zvládnou dosáhnout 69. podlaží za pouhých 40 sekund.

 


3. místo: Tchaj-pej 101


Bývalého rekordmana najdete v osmém nejvyšším mrakodrapu světa, který se nachází v Tchaj-peji, hlavním městě Čínské republiky na Tchaj-wanu. Budova vysoká (i s anténou) 509,2 metrů má 101 nadzemních a 5 podzemních podlaží.

Slavnostní otevření proběhlo na Silvestra roku 2004. Vzhledem připomíná bambusový stonek a také tak funguje. Každá sekce konstrukce funguje jako samostatný celek, díky čemuž je celá budova pevnější, pružnější a lehčí.

Při silném větru či zemětřesení udržuje budovu ve stabilní pozici vyvažovací těleso, které je umístěno na úrovni 88. až 92. patra. Svou pomalejší reakcí na pohyb domu působí do protisměru a pomáhá držet budovu ve stabilní pozici.

Hlavní výtah jezdí mezi přízemím a 91. patrem, jeho kabina pojme až 24 osob o celkové hmotnosti 1600 kg. Díky maximální rychlosti 60,6 km/h byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako nejrychlejší výtah na světě. Ale již byl překonán.

 


2. místo: Guangzhou CTF Finance Centre


Guangzhou Chow Tai Fook Finance Center (označovaný také jako „Východní věž“) je 530 metrů vysoký mrakodrap v čínském Zhujiangu. Jeho 111 nadzemních a pět podzemních pater obsluhuje celkem 95 výtahů.

Dva z výtahů patří k nejrychlejším na světě – již v roce 2014 oznámil jejich výrobce, japonská společnost Hitachi, že kabiny budou schopny dosahovat rychlosti až 71,9 km/h. Trasu z přízemí do 95. patra, dlouhou 440 metrů, tak absolvují za pouhých 43 sekund.

Oba výtahy slouží k přepravě cestujících od vchodu do haly. V květnu 2016 byly poprvé testovány a dosáhly slíbené maximální rychlosti. K dosažení maximální rychlosti používají výtahy v Guangzhou CTF Finance Center synchronní motory s permanentními magnety.

Tlak vzduchu je nastaven tak, aby se zabránilo zaléhání uší. Nouzové brzdy jsou schopné odolat teplotám až 300 ° C. Vedle dvou nejrychlejších výtahů má budova 28 dvoupodlažních výtahů (s rychlostí 9 až 27 km/h), 13 vysokorychlostních výtahů (12,6-36, km/h) a dalších 52 výtahů, dosahujících středních a nízkých rychlostí.

 


1. místo: Shanghai Tower


Za současným držitelem rekordu se již poněkolikáté vrátíme do čínské Šanghaje, kde stojí 632 metrů vysoká budova Shanghai Tower. Jejich 128 nadzemních a 5 podzemních pater obsluhuje celkem 106 výtahů.

Z řady rekordních parametrů zmiňme například nejvýše položenou vyhlídku, umístěnou ve 118. patře ve výšce 565 metrů. Ta však byla otevřena veřejnosti až v dubnu roku 2017.

Výtahový dopravní systém pro Šanghajskou věž byl navržen americkou firmou Edgett Williams Consulting Group, jejímž hlavním konzultantem byl Steve Edgett. Edgett vytvořil systém, ve kterém jsou kancelářská patra obsluhována ze čtyř vstupních hal, přičemž z každé jezdí dvoupatrové výtahy. Do hotelu ve vyšších pater se cestující dostanou s přestupem ve 101. patře.

Vyhlídku spojují s přízemím tři vysokorychlostní kyvadlové výtahy, dosahující rychlosti až 73,8 km/h. Výrobcem je japonská firma Mitsubishi Electric Corporation. Výtahy v Shanghai Tower jsou aktuálně zapsány v Guinessově knize rekordů jako nejrychlejší na světě.
 
 
Pro srovnání:
První komerční osobní výtah byl instalován společností Otis Elevator Company v roce 1857 v New Yorku. Pohyboval se „ohromující“ rychlostí 12 metrů za minutu, tedy 0,7 km/h.

 

 

Sdílejte článek:

 

 

 

Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)

 

 

 

Autor: Karel Kilián
Zdroj: VTM | 8.12.2018